در حال بارگذاری ...
  
 • رئیس سازمان سنجش: ظرفیت جداگانه ای برای دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام می شود

  دفترچه انتخاب رشته کنکور 92 ، 15 مرداد توزیع می شود.

  زهرا تالانی: سال قبل با انتشار دفترچه های کنکور داوطالبان با تغییرات بیشماری مواجه شدند. از جمله اینکه برخی رشته ها حذف شده بود و برخی هم تک جنسیتی. این موضوع اعتراض های زیادی به دنبال داشت و هرچند تغییرات دوباره ای در دفترچه رخ داد اما باز هم داوطلبان ناراضی بودند.

  درباره دفترچه کنکور امسال با ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش گفت وگویی را انجام دادیم که می خوانید:


  دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی کمتر از یک ماده دیگر توزیع می شود. مانند سال گذشته این تغییرات زیاد است؟
  سال قبل هم ما اعلام کردیم که در اعلام ظرفیت دانشجویان و نحوه پذیرش جنسیتی، سازمان سنجش نقش واسطه دارد. چون شورای وزارت بهداشت و علوم، ظرفیتهایی که دانشگاهها اعلام می کنند را به سازمان سنجش اعلام می کند و ما هم بدون دخالت آنها را در دفترچه می آوریم. الان هم از تغییراتی که شما می گویید اطلاع ندارم.


  چه زمانی این تغییرات مشخص می شود؟
  قبل از 15 مرداد در یک جلسه مطبوعاتی تمام این تغییرات را اعلام می کنم. تنها باید بگویم که امسال دو دفترچه داریم و هر یک از دفترچه های انتخاب رشته در دو بخش به این شرح تهیه شده است، بخش اول حاوی ضوابط و شرایط و همچنین نحوه انتخاب رشته و پذیرش دانشجو، کد رشته محل های تحصیلی و غیره طبق آزمون سراسری سال جاری برای داوطلبانی که بر اساس کارنامه نتیجه اولیه آزمون بر حسب مورد مجاز به انتخاب رشته از دوره یا دوره های خاصی هستند، تنظیم شده است. بخش دوم دفترچه انتخاب رشته، هم شامل کد رشته محلهای تحصیلی که طبق سوابق تحصیلی دیپلم متوسطه (سال سوم آموزش متوسطه) پذیرش در آنها صورت می گیرد، است.


  در دفترچه امسال نامی از دانشگاه علوم پزشکی ایران هم آورده شده است؟ یعنی این دانشگاه از دانشگاه علوم پزشکی تهران جدا شد؟
  همانطور که گفتم سازمان در این باره مطلقا تصمیم گیر نیست و وزارت بهداشت اعلام می کند.اما تا الان ظرفیتها به صورت تفکیکی آورده شده است.
  مطالب مرتبط

  پارک های علم و فناوری کشور

  پارک های علم و فناوری کشور

  در ذیل لیستی از پارک های علم و فناوری استانها نمایش داده شده است. برای اعضای سایت این امکان فراهم گردیده است که با مراجعه به جدول استانها به شماره و اطلاعات کامل پارک های علم و فناوری دسترسی داشته باشند.

  |

  6 تمرین برای بالابردن هوش هیجانی (EQ)

  6 تمرین برای بالابردن هوش هیجانی (EQ)

  تحقیقات جدید درباره فعالیت مغز انسان ،نشان می دهدکه بهره احساسات و هیجانات انسان (Emotional Quotient) نسبت به بهره هوشی (Intelligent Quotient) معیار واقعی تری برای سنجش موفقیت انسان است.به عبارت دیگر هوش احساسی یا EQ ،تعیین کننده کامیابی انسان در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی است نه بهره هوشی یا IQ .

  |

  نظرات کاربران