فراخوانی ...
سه‌شنبه 24 بهمن 1391 ساعت 21:52 نسخه چاپی RSS
 • تأثیر بازخورد بر یادگیری دانش آموزان


  تأثیر بازخورد بر یادگیری دانش آموزان پژوهش های اولیه درباره ی بازخورد نشان داده اند که توضیحات کتبی معلمان بر تکالیف و اوراق امتحانی دانش آموزان منجر به بهبود عملکرد آنها در آینده می شود.

  تأثیر بازخورد یا آگاهی از نتایج کار بر یادگیری دانش آموزان

   

  بازخورد به "آگاهی از نتایج عمل" گفته می شود.معلمان باید همواره مراقب کوشش های دانش آموزان خود باشند و بعد از انجام هر فعالیتی آنها را از نتایج کارشان مطلع سازند.این اقدام بویژه بعد از انجام هر آزمون ضروری است.معلم باید بعد از اجرای هر آزمون به دانش آموزان بگوید که نکات مثبت و موفقیت های آنها چه بوده و نکات منفی یا شکست های آنها نیز چه بوده و علت یا علتهای آنها کدام است.

   

  پژوهش های اولیه درباره ی بازخورد نشان داده اند که توضیحات کتبی معلمان بر تکالیف و اوراق امتحانی دانش آموزان منجر به بهبود عملکرد آنها در آینده می شود.نتایج جدیدترین پژوهش ها نشان داده اند که در مورد دانش آموزان سالهای بالا (راهنمایی و دبیرستان) اظهارات کتبی معلمان بر اوراق دانش آموزان وقتی جنبه ی شخصی و غیر قالبی داشته باشد و انتقادهای سازنده ی معلم را شامل می شوند ، بسیار مؤثر می افتند.توصیه شده که بهتر است معلمان درباره ی اشتباهات و روش های غلط دانش آموزان توضیحات لازم را بنویسند و جنبه های مثبت آنها را نیز تقویت کنند.در این رابطه اگر معلمان پرسش های زیر را مورد توجه قرار دهند ، اظهار نظرهای آنان بر روی اوراق امتحانی دانش آموزان مفیدتر خواهد بود:

   

  1. اشتباه اصلی کدام است؟

   

  2. دلیل احتمالی دانش آموز برای ارتکاب به این اشتباه چیست؟

   

  3. چگونه دانش آموز را هدایت کنیم تا دیگر این اشتباه را تکرار نکند؟

   

  4. نکات مثبت این دانش آموز کدام اند؟

   

  پژوهش های انجام شده نشان داده اند که برای دانش آموزان خردسال توضیحات شفاهی از کتبی مفیدترند. اما نکاتی که در مورد توضیحات کتبی گفتیم باید در شفاهی نیز رعایت شوند.البته استفاده از توضیحات کتبی مختصر نیز برای دانش آموزان خردسال خالی از فایده نیست.برای خردسالان (مقطع ابتدایی و پیش دبستانی) اظهارات معلم می توانند بیانات ساده ای چون " به به" ، "آفرین" ، "عالی" و از این قبیل باشند... این گونه اظهارات از یک نمره ی خشک و خالی اثر تقویتی بیشتری دارند.  مقاله | آموزشی
  نام منبع: مدرسه نیوز
  شماره مطلب: 2934
  دفعات دیده شده: 700 | آخرین مشاهده: 31 دقیقه پیش
مرتبط
 • آموزش و آزادی عمل  مقاله | سه‌شنبه 31 مرداد 1391
 • برای جبران عقب ماندگی ها، نیازی به نمره دادن صوری به دانش آموزان نداریم

  برای جبران عقب ماندگی ها، نیازی به نمره دادن صوری به دانش آموزان نداریم
  معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: برای ارتقای سطح کیفی آموزش، تمام مدارس، مناطق و استانها باید برنامه ارتقا و بهبود کیفیت داشته باشند و آموزش و پرورش نیازی به برنامه های کاذب و نمره دادن صوری به دانش آموز برای جبران عقب ماندگی ها ندارد.
  خبر | دوشنبه 21 بهمن 1392
 • بازخوردها و شعر های توصیفی در مورد دانش آموزان

  بازخوردها و شعر های توصیفی در مورد دانش آموزان
  معلمان عــــزیز : اگر از نوشتن مکرر افرین و صد افرین در پایه مشق بچه ها خسته شده اید و به دنبال طرحی دیگر برای تشویق دانش اموزان خود هستید .اگر طالب شیوه ای تاثیر گذار در کنترل تکالیف دانش اموزان خود هستید . استفاده از این مجموعه را به شما توصیه می کنیم .
  گوناگون | چهارشنبه 9 بهمن 1392
 • امتحانات روش تدریس معلم را تغییر می دهد

  امتحانات روش تدریس معلم را تغییر می دهد
  وزیر آموزش و پرو رش در گردهمایی روسای ادارات سنجش آموزش و پرورش استانهای کشور اظهار داشت:مرکز سنجش دارای دو ماموریت اصلی ، سنجش پیشرفت تحصیلی یا همان امتحانات و سنجش از مولفه ها و عناصرآموزش و پرورش است .
  خبر | چهارشنبه 27 آذر 1392
 • پرداخت حقوق حق التدریسی ها تا سه ماه آینده /انحلال مجتمع های آموزشی

  پرداخت حقوق حق التدریسی ها تا سه ماه آینده /انحلال مجتمع های آموزشی
  وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در ابتدای ورودم به وزارتخانه، همه تلاش خود را برای بازگشایی بهترین مدرسه معطوف کردیم، گفت: طی چند ماه اخیر با تحقیقاتی که صورت گرفته بیش از 700 مسئله و چالش را در آموزش و پرورش شناسایی کردیم.
  خبر | شنبه 9 آذر 1392