در حال بارگذاری ...
  
 • تأثیر بازخورد بر یادگیری دانش آموزان

  پژوهش های اولیه درباره ی بازخورد نشان داده اند که توضیحات کتبی معلمان بر تکالیف و اوراق امتحانی دانش آموزان منجر به بهبود عملکرد آنها در آینده می شود.

  تأثیر بازخورد یا آگاهی از نتایج کار بر یادگیری دانش آموزان

   

  بازخورد به "آگاهی از نتایج عمل" گفته می شود.معلمان باید همواره مراقب کوشش های دانش آموزان خود باشند و بعد از انجام هر فعالیتی آنها را از نتایج کارشان مطلع سازند.این اقدام بویژه بعد از انجام هر آزمون ضروری است.معلم باید بعد از اجرای هر آزمون به دانش آموزان بگوید که نکات مثبت و موفقیت های آنها چه بوده و نکات منفی یا شکست های آنها نیز چه بوده و علت یا علتهای آنها کدام است.

   

  پژوهش های اولیه درباره ی بازخورد نشان داده اند که توضیحات کتبی معلمان بر تکالیف و اوراق امتحانی دانش آموزان منجر به بهبود عملکرد آنها در آینده می شود.نتایج جدیدترین پژوهش ها نشان داده اند که در مورد دانش آموزان سالهای بالا (راهنمایی و دبیرستان) اظهارات کتبی معلمان بر اوراق دانش آموزان وقتی جنبه ی شخصی و غیر قالبی داشته باشد و انتقادهای سازنده ی معلم را شامل می شوند ، بسیار مؤثر می افتند.توصیه شده که بهتر است معلمان درباره ی اشتباهات و روش های غلط دانش آموزان توضیحات لازم را بنویسند و جنبه های مثبت آنها را نیز تقویت کنند.در این رابطه اگر معلمان پرسش های زیر را مورد توجه قرار دهند ، اظهار نظرهای آنان بر روی اوراق امتحانی دانش آموزان مفیدتر خواهد بود:

   

  1. اشتباه اصلی کدام است؟

   

  2. دلیل احتمالی دانش آموز برای ارتکاب به این اشتباه چیست؟

   

  3. چگونه دانش آموز را هدایت کنیم تا دیگر این اشتباه را تکرار نکند؟

   

  4. نکات مثبت این دانش آموز کدام اند؟

   

  پژوهش های انجام شده نشان داده اند که برای دانش آموزان خردسال توضیحات شفاهی از کتبی مفیدترند. اما نکاتی که در مورد توضیحات کتبی گفتیم باید در شفاهی نیز رعایت شوند.البته استفاده از توضیحات کتبی مختصر نیز برای دانش آموزان خردسال خالی از فایده نیست.برای خردسالان (مقطع ابتدایی و پیش دبستانی) اظهارات معلم می توانند بیانات ساده ای چون " به به" ، "آفرین" ، "عالی" و از این قبیل باشند... این گونه اظهارات از یک نمره ی خشک و خالی اثر تقویتی بیشتری دارند.
  مطالب مرتبط

  بازخوردها و شعر های توصیفی در مورد دانش آموزان

  بازخوردها و شعر های توصیفی در مورد دانش آموزان

  معلمان عــــزیز : اگر از نوشتن مکرر افرین و صد افرین در پایه مشق بچه ها خسته شده اید و به دنبال طرحی دیگر برای تشویق دانش اموزان خود هستید .اگر طالب شیوه ای تاثیر گذار در کنترل تکالیف دانش اموزان خود هستید . استفاده از این مجموعه را به شما توصیه می کنیم .

  |

  15 تا 20 درصد دانش آموزان دچار اختلالات یادگیری هستند

  15 تا 20 درصد دانش آموزان دچار اختلالات یادگیری هستند

  رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار داشت: آمارهای جهانی نشان می دهد که بین 15 تا 20 درصد دانش آموزان اختلالات یادگیری دارند. ما تلاش داریم بدون اینکه این افراد را از بقیه جدا کنیم در همان مدارس عادی درخصوص رفع این اختلال اقدام کنیم که جزوی از طرح فراگیرسازی ماست.

  |

  آموزش کودکان تاثیر مثبتی در رفتار ترافیکی آینده کشور دارد

  آموزش کودکان تاثیر مثبتی در رفتار ترافیکی آینده کشور دارد

  معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: باید با آموزش ایمنی در زمینه رفتار های ترافیکی و جاده ای به دانش آموزان نسل آینده را برای کاهش تصادفات ناشی از خطای انسانی بیمه کنیم .

  |

  تاثیر شبکه های اجتماعی بر افت تحصیلی دانش آموزان

  تاثیر شبکه های اجتماعی بر افت تحصیلی دانش آموزان

  مسئولان آموزش و پرورش در حالی از راه اندازی شبکه اجتماعی بومی خبر می دهند که دانش آموزان خیلی وقت است با عضویت در شبکه های اجتماعی، سرگرم بازی اینترنتی «کلش آو کلنز» و ساختن دهکده خود هستند.

  |

  نظرات کاربران